#AMVCA2020: Toyin Abrahams, Funke Akindele, Timini Egbuson win big. See full list of winners from all 28 categories

Advertisement

The 2020 Africa Magic Viewers’ Choice Award (AMVCA) was held on Saturday, March 14th at the Eko Hotel.

The biggest winners of the night was Elevator Baby as Toyin Abraham and Tyimini Egbuson both won for biggest prizes in the Best Actress in a Drama and Best Actor in Drama awards.

Advertisement

See full list below

#AMVCA2020: Full list of winners from all 28 categories

1. Best Indigenous Language Movie or TV Series (Hausa)goes to:

Advertisement

Tuntube

2. Best Indigenous Language Movie or TV Series (Swahili) goes to:

Subira

Advertisement

3. Best Writer goes to:

Asinugo Nicole and CJ Obasi for Living in Bondage.

4. Best Soundtrack goes to:

Advertisement

Larry Gaaga and Flavour – Tene for Living in Bondage.

5. Best Documentary goes to:

Skin by Beverly Naya.

Advertisement

6. Best Cinematographer goes to:

John Demps for Living in Bondage.

7. Best Lighting Designer goes to:

Advertisement

Cardoso for God Calling

8. Best Sound Editor goes to:

Advertisement

Cristina Aragon for Living in Bondage.

9. Best Picture Editor goes to:

Tosin Igho and Bryan Dike for Seven.

Advertisement

10. Best Costume Designer for a Movie or TV Series is:

Dimeji Ajibola for Ratnik.

11. Best Make-Up for a Movie or TV Series goes to:

Advertisement

Lillian Omozele Paul.

12. Best Art Director:

Dimeji Ajibola and Iwaotan Olusola Roberts.

Advertisement

13. Best Actor in a Comedy goes to:

Funny Bone in Smash.

14. Best Actress in a Comedy goes to:

Advertisement

Funke Akindele in Moms at War.

15. Best Supporting Actor goes to:

Pascal Tokodi in Disconnect.

Advertisement

16. Best Supporting Actress goes to:

Gloria Sarfo in Perfect Picture: 10 Years Later.

17. Peter Igho wins the Industry Merit Award

Advertisement

18. Best Movie (West Africa) goes to:

Living in Bondage by Steve Gukas.

19. Best Movie(East Africa) goes to:

Advertisement

Plan B by Sarah Hassan.

20. Best Movie (Southern Africa) goes to:

Dalitso by Abraham Kabwe.

Advertisement

21. Best Multichoice Talent Factory Film goes to:

Promises, from East Africa.

22. Best TV Series (Drama/Comedy) goes to:

Advertisement

Truth by Anis Halloway.

23. Best Short Film it Online Video goes to:

Thorn by Bola ‘Enigma’ Akanbi.

Advertisement

24. Best Indigenous Language Movie or TV Series (Igbo) goes to:

Nne by Victor Iyke.

25. Best Indigenous Language Movie or TV Series (Yoruba) goes to:

Advertisement

Alubarika by Yewande Famakin.

26. Best Actress in a Drama goes to:

Toyin Abraham.

Advertisement

27. The Trailblazer Award for 2020 goes to:

Swanky JKA.

28. Best Actor in a Drama goes to:

Advertisement

Timini Egbuson.

 

Advertisement

Related Articles

Responses

Your email address will not be published. Required fields are marked *